Horeogrāfe Ingrīda Saulīte

Horeogrāfe Ingrīda Saulīte

Sestdienas pievakarē dodamies pie latviešu tautas dejas karalienes, horeogrāfes Ingrīdas Saulītes, kura ir cieši pārliecināta - latvieši ir ne vien dziedātāju, bet arī dejotāju tauta.

Ingrīda Saulīte ir viena no Deju svētku spilgtākajām personībām, kas mīlēta un godāta vairākās dejotāju paaudzēs. Gandrīz 60 sava mūža gadus viņa atdevusi latviešu dejai un īpaši Deju svētku attīstībai Latvijā. Savus pirmos deju soļus talantīgā horeogrāfe apguva Beatrises Vīgneres Plastikas deju skolā 1942. gadā un, pēc četriem gadiem iestājoties Rīgas horeogrāfijas vidusskolā, dejotprasmi pilnveidoja pie brīnišķīgiem pedagogiem – Tamāras Vītiņas, Marinas Sizovas, Valentīna Bļinova un Helēnas Tangijevas-Birznieces.

Ingrīdas Saulītes talants un ar deju saistītais dzīves ceļš iezīmējās jau skolas laikā, kad jaunā baleta māksliniece piedalījās baleta izrādēs „Gulbju ezers”, „Dons Kihots”, „Laima”, „Apburtā princese”. Taču dzīve jaunās balerīnas ceļu pavērsa citā virzienā un 1952. gada septembrī Ingrīda Saulīte sāka strādāt Emiļa Melngaiļa Tautas mākslas nama Horeogrāfijas sektorā. No 1980. līdz 1988. gadam Ingrīda Saulīte bijusi Latvijas PSR Kultūras ministrijas Repertuāra redakcijas kolēģijas locekle (horeogrāfijas jautājumos) un Kultūrizglītības iestāžu pārvaldes priekšnieka vietniece, bet no 1988. līdz 1989. gadam – LPSR Valsts Kultūras komitejas Tautas mākslas nodaļas vadītāja. Kopš 1982. gada strādājusi Jāzepa Vītola Valsts konservatorijas (tagad Mūzikas akadēmija) horeogrāfijas nodaļā. Ingrīda Saulīte ir ne tikai talantīga horeogrāfe un skatuves deju lieluzvedumu veidotāja, bet arī docente, un dalās ar savām dzīves laikā uzkrātajām plašajām zināšanām un vērtīgo pieredzi arī akadēmiskā līmenī, pasniedzot latviešu tautas un skatuvisko deju, deju svētku vēsturi, deju lieluzvedumu veidošanas metodiku. 

Latviešu Dziesmu un deju svētku tradīcija nebūtu iedomājami bez Ingrīdas Saulītes līdzdalības - kopš 1965. gada viņa ir bijusi astoņu republikas Dziesmu un deju svētku un piecu skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku deju virsvadītāja, nereti arī mākslinieciskā vadītāja vai režisore. Pateicoties mākslinieces ierosmei, aizsācies arī starptautisks deju festivāls „Sudmaliņas”. Viņas milzīgais talants, neizsīkstošais darba spēks un ieguldījums dejas mākslā ticis novērtēts gan Latvijā kā „Nopelniem bagātā skatuves māksliniece” un „Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece”, gan ārpus tās – Lietuvā guvusi atzinību kā „Kultūras darba teicamniece”, savukārt Polijā apbalvota kā „Nopelniem bagātā kultūras darbiniece”.

http://klasika.lsm.lv/lv/raksts/mana-muzika/horeografe-ingrida-saulite.a101129/